”Jag tror på kraften i ett fungerande digitalt ekosystem”

”Jag tror på kraften i ett fungerande digitalt ekosystem”

Vi fortsätter våra presentationer av våra styrelseledamöter och nu har turen gått till Joke Palmkvist, partneransvarig på Liber. 

Hej Joke, vem är du?

– Jag är från början lärare i svenska och engelska och jag har i större delen av mitt yrkesliv arbetat med utbildning och digitala verktyg. Förutom att stå i klassrummet har jag arbetat med digitala läromedel, kompetensutveckling för lärare och på olika techbolag. Nu arbetar jag på Liber med en blandad kompott av frågor, bland annat olika samarbeten. Jag tror på kraften i ett digitalt ekosystem och att det blir så mycket bättre för lärare och elever när de olika digitala verktygen fungerar ihop. Därför är en välfungerande branschförening så viktig. Tillsammans blir vi starkare!

Varför är du engagerad i vår styrelse?

– Mitt engagemang bottnar just i en stark tro på kraften i ett digitalt ekosystem och samverkan. Branschföreningen är viktig för att underlätta samarbete och samverkan mellan medlemmarna, men också för att lyfta frågor som ökar relevansen för vårt gemensamma erbjudande. Att stötta skolor och kommuner i processen att välja rätt digital lösning är lika viktigt som att delta i debatten om vad en god användning av digitala verktyg i skolan verkligen är.

Vad ser du för möjligheter framåt?

– Jag tror på en sund, balanserad och lustfylld användning av digitala verktyg i svenska skolor och högskolor. Digitala lösningar uppfyller många olika behov och spelar olika roller i allas vårt lärande och jag har fullt förtroende för att lärarkåren kan avgöra, VAD, NÄR och HUR!